تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق، شامل تمام دستگاه های الکتریکی و مکانیکی است که در کنار هم طبق یک نقشه دقیق داخل یک بنده فلزی قرار گرفته اند. استفاده از این قطعات و تجهیزات به منظور ارتقاء ایمنی و کارایی و کاهش خطرات ناشی از نوسانات برق برای وسایل الکتریکی و افراد می باشد. نمونه های رایج خطا در سیستم های برقی شامل اتصال کوتاه و اضافه بار می باشند. یک تابلو برق ایمن و استاندارد، وظیفه کنترل و قطع جریان مدار را در این مواقع بر عهده دارد.تجهیزات تابلو برق صنعتی

 

اجزای تابلو برق

در تابلو برق استاندارد، بسته به نوع و مشخصات فنی آن از تجهیزات و قطعات مختلفی استفاده می شود. مهم ترین این تجهیزات تابلو برق عبارتند از :

 

ترانس ها  کنتاکتورها کلید اتوماتیک کلید مینیاتوری کلید حفاظتی
کلید حرارتی بی متال پوش باتن کلید هوایی رله کنترل فاز
تایمر PLC اینورتر استارتر فیوزها
سنسورها چراغ سیگنال شینه مقره نشانگرها

 

ترانس ها در تابلو برق

در برخی شبکه های توزیع، به دلیل بزرگ بودن اندازه مقادیر ولتاژ و جریان، امکان اتصال بی واسطه تجهیزات اندازه گیری به سیستم وجود ندارد. در این شرایط از ترانس های جریان و ولتاز استفاده می نمایند. وظیفه این تجهیزات تابلو برق کاهش مقادیر فوق به میزانی است که برای وسایل اندازه گیری و یا محافظتی مناسب باشد.

وظایف مهم ترانس ها در تابلو برق عبارتند از:

کاهش مقادیر ولتاژ و جریان به میزان مشخص
تفکیک عایقی مدار اندازه گیری از سیستم فشار قوی
قابلیت استانداردسازی تجهیزات اندازه گیری و حفاظتی

ترانس جریان

کنتاکتور در تابلو برق

یکی از تجهیزات تابلو برق صنعتی که استفاده زیادی از آن می شود، کنتاکتور نام دارد. از کنتاکتور (Contactor) که یک کلید مغناطیسی است که برای قطع و وصل، کنترل و فرمان الکتریکی و کلیدزنی در یک مدار قدرت استفاده می کنند. این وسیله شامل تیغه باز و بسته است که با اتصال جریان برق AC و DC به دو سر بوبین آن عمل می کند و تیغه های باز را بسته و تیغه های بسته را باز می کند. با قطع شدن جریان در بوبین، تیغه ها به حالت اولیه باز می گردند.
کنتاکتور اشنابدر

کنتاکتور اشنایدر در تابلو برق

یک کنتاکتور استاندارد باید دارای مشخصات زیر باشد:

ولتاژ ، جریان، فرکانس و توان اسمی در آن مشخص باشد.
شرایط محیط کار
تعداد پل ها
ولتاژ آزمون عایق و ایستادگی فرکانس صنعتی
نوع بار تغذیه شونده
تعداد دفعات قطع و وصل در سیستم

کنتاکتور

تجهیزات تابلو برق صنعتی

کلید بی متال

از کلید Bimetal متشکل از دو فلز مختلف است. بیمتال یک رله محافظتی برای حافظت از موتور‌های الکتریکی در برابر اضافه بار در تابلو برق محسوب می‌شود. مبنای کار بی متال با توجه به تفاوت ضریب انبساط طولی است که در اثر عبور جریان اضافه بار کنتاکتور قطع می‌شود و از موتور محافظت می‌شود. این وسیله به دو صورت دستی و اتوماتیک عمل می‌کند.
بیمتال زیمنس

استفاده از کلید بیمتال زیمنس در تابلو برق
کلید اتوماتیک MCB و MCCB

کلید اتوماتیک MCCB بر سر راه کابل ورودی تغذیه دستگاه نصب می شود. اگر بار اضافی از سیستم عبور کند، این کلید سیستم تغذیه را به صورت خودکار قطع می کند. همچنین کلید اتوماتیک MCB نیز برای کنترل دمای موتور استفاده می شود و معمولا در محدوده 100 آمپر و بیشتر وجود دارند.
کلید mcb اشنایدر

بی متال

کلید مینیاتوری تابلو برق

از سایر تجهیزات تابلو برق می توان به کلید مینیاتوری اشاره نمود. این قطعه از نوع حرارتی-مغناطیسی است و بدنه آن قابلیت تحمل جریان نامی مداوم را دارد. در مقایسه با کلید های اتوماتیک، این کلید دارای ابعاد کوچک تر و قیمت ارزان تر و در عوض محدود قطع و جریان نامی کمتر است.
کلید مینیاتوری اشنایدر

 

کلید مینیاتوری

کلید حفاظتی در تابلو برق صنعتی

کلید حفاظتی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات تابلو برق باید این قابلیت را داشته باشد که در هر شرایطی، جریان عبوری را کنترل نماید. این کلیدها باید در برابر تاثیرات حرارتی جریان دوام بالایی داشته باشند و قطع و وصل های متناوب، سبب خرابی آن ها نشود. همچنین تمام بخش های کلید حفاظتی باید قدرت عایقی لازم را برای تحمل ولتاژ داشته باشند.
کلیدهوایی

این وسیله نوعی کلید قابل قطع و وصل در زیر بار به شمار می رود. از این کلید برای قطع و وصل مدار تحت ولتاژ و جریان اسمی استفاده می شود. یکی از ویژگی های اصلی آن ها قابلیت عبور دادن جریان خطا در یک مدت مشخص است.
کلید هوایی اشنایدر

 

کلید حفاظتی

شینه در تابلو برق

شینه به عنوان یک نوع هادی به عنوانی یکی از پرکاربردترین تجهیزات تابلو برق اکثراً از جنس فلز مس هستند. در شرایطی که استفاده از مس امکان پذیر نیست، می توان از آلومنیوم نیز استفاده کرد. این وسیله نقش اصلی را در جمع اوری و توزیع انرژی برق در مدار به عهده دارد. تمام قطعات و تجهیزات تابلو برق به این شینه ها متصل می شوند. فاصله بین شینه ها از قوانین خاصی در طراحی پیروی می کند. همچنین ظرفیت جریان شینه بستگی به ابعاد و سطح مقطع آن دارد.

شمش مسی

کاربرد مقره در تابلو برق صنعتی

مقره ها اکثراً از جنس پلاستیک یا چینی هستند. همچنین شکل ظاهری مقره بستگی به ابعاد شینه و شیوه استقرار آن بر روی مقره دارد. آنچه که در این قطعه مهم است، بازرسی دوره ای به منظور حصول اطمینان از وجود ترک یا شکستگی در ان است. انتخاب مقره طبق ولتاژ مورد استفاده، نوع تابلو برق، و وزن شینه ها انجام می شود.

مقره

چراغ سیگنال

از این وسیله به منظور اعلام هشدار در تابلو برق استفاده می شود. به طور کلی بخشی از تجهیزات تابلو برق که وظیفه اطلاع رسانی به پرسنل را دارند روی درب دستگاه نصب می شوند. وضعیت های روشن/خاموش بودن سیستم یا وجود عیب در آن به وسیله چراغ سیگنال اعلام می شود.

تجهیزات تابلو برق صنعتی

چراغ سیگنال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
شروع گفتگو
shares